< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

357 (CCCLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 357 година од новата ера, 357. од првиот милениум, 57. од IV век и осма од 350-тите.

357 во разни календари
Грегоријански календар357
CCCLVII
Ab urbe condita1110
Асирски календар5107
Балиски календар278–279
Бенгалски календар−236
Берберски календар1307
Будистички календар901
Бурмански календар−281
Византиски календар5865–5866
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3053 или 2993
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3054 или 2994
Коптски календар73–74
Етиопски календар349–350
Еврејски календар4117–4118
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера413–414
 - Сачка ера278–279
 - Кали-југа3457–3458
Холоценски календар10357
Ирански календар265 п.п. – 264 п.п.
Исламски календар273 п.х. – 272 п.х.
Јавански календар239–240
Јулијански календар357
CCCLVII
Корејски календар2690
Мингуо-календар1555 пред Р. Кина
民前1555年
Нанакшахи−1111
Селевкидски календар668/669 г.г.
Тајландски сончев календар899–900
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
483 или 102 или −670
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
484 или 103 или −669

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5865 и 5866 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5107 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4117 и 4118 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1110.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 357 година се протега во 2993 и 2994, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3053 и 3054 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 900. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 273 и 272 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди