< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

332 (CCCXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 332 година од новата ера, 332. од првиот милениум, 32. од IV век и трета од 330-тите.

332 во разни календари
Грегоријански календар332
CCCXXXII
Ab urbe condita1085
Асирски календар5082
Балиски календар253–254
Бенгалски календар−261
Берберски календар1282
Будистички календар876
Бурмански календар−306
Византиски календар5840–5841
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3028 или 2968
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3029 или 2969
Коптски календар48–49
Етиопски календар324–325
Еврејски календар4092–4093
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера388–389
 - Сачка ера253–254
 - Кали-југа3432–3433
Холоценски календар10332
Ирански календар290 п.п. – 289 п.п.
Исламски календар299 п.х. – 298 п.х.
Јавански календар213–214
Јулијански календар332
CCCXXXII
Корејски календар2665
Мингуо-календар1580 пред Р. Кина
民前1580年
Нанакшахи−1136
Селевкидски календар643/644 г.г.
Тајландски сончев календар874–875
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
458 или 77 или −695
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
459 или 78 или −694

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5840 и 5841 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5082 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4092 и 4093 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1085.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 332 година се протега во 2968 и 2969, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3028 и 3029 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 875. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 299 и 298 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди