< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

303 (CCCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 303 година од новата ера, 303. од првиот милениум, 3. од IV век и четвртта од 300-тите.

303 во разни календари
Грегоријански календар303
CCCIII
Ab urbe condita1056
Асирски календар5053
Балиски календар224–225
Бенгалски календар−290
Берберски календар1253
Будистички календар847
Бурмански календар−335
Византиски календар5811–5812
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2999 или 2939
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3000 или 2940
Коптски календар19–20
Етиопски календар295–296
Еврејски календар4063–4064
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера359–360
 - Сачка ера224–225
 - Кали-југа3403–3404
Холоценски календар10303
Ирански календар319 п.п. – 318 п.п.
Исламски календар329 п.х. – 328 п.х.
Јавански календар183–184
Јулијански календар303
CCCIII
Корејски календар2636
Мингуо-календар1609 пред Р. Кина
民前1609年
Нанакшахи−1165
Селевкидски календар614/615 г.г.
Тајландски сончев календар845–846
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
429 или 48 или −724
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
430 или 49 или −723

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5811 и 5812 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5053 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4063 и 4064 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1056.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 303 година се протега во 2939 и 2940, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2999 и 3000 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 846. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 329 и 328 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   303 на Ризницата ?