< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

333 (CCCXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 333 година од новата ера, 333. од првиот милениум, 33. од IV век и четвртта од 330-тите.

333 во разни календари
Грегоријански календар333
CCCXXXIII
Ab urbe condita1086
Асирски календар5083
Балиски календар254–255
Бенгалски календар−260
Берберски календар1283
Будистички календар877
Бурмански календар−305
Византиски календар5841–5842
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3029 или 2969
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3030 или 2970
Коптски календар49–50
Етиопски календар325–326
Еврејски календар4093–4094
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера389–390
 - Сачка ера254–255
 - Кали-југа3433–3434
Холоценски календар10333
Ирански календар289 п.п. – 288 п.п.
Исламски календар298 п.х. – 297 п.х.
Јавански календар214–215
Јулијански календар333
CCCXXXIII
Корејски календар2666
Мингуо-календар1579 пред Р. Кина
民前1579年
Нанакшахи−1135
Селевкидски календар644/645 г.г.
Тајландски сончев календар875–876
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
459 или 78 или −694
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
460 или 79 или −693

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5841 и 5842 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5083 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4093 и 4094 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1086.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 333 година се протега во 2969 и 2970, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3029 и 3030 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 876. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 298 и 297 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди