< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

344 (CCCXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 344 година од новата ера, 344. од првиот милениум, 44. од IV век и петта од 340-тите.

344 во разни календари
Грегоријански календар344
CCCXLIV
Ab urbe condita1097
Асирски календар5094
Балиски календар265–266
Бенгалски календар−249
Берберски календар1294
Будистички календар888
Бурмански календар−294
Византиски календар5852–5853
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3040 или 2980
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3041 или 2981
Коптски календар60–61
Етиопски календар336–337
Еврејски календар4104–4105
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера400–401
 - Сачка ера265–266
 - Кали-југа3444–3445
Холоценски календар10344
Ирански календар278 п.п. – 277 п.п.
Исламски календар287 п.х. – 286 п.х.
Јавански календар225–226
Јулијански календар344
CCCXLIV
Корејски календар2677
Мингуо-календар1568 пред Р. Кина
民前1568年
Нанакшахи−1124
Селевкидски календар655/656 г.г.
Тајландски сончев календар886–887
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
470 или 89 или −683
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
471 или 90 или −682

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5852 и 5853 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5094 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4104 и 4105 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1097.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 344 година се протега во 2980 и 2981, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3040 и 3041 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 887. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 287 и 286 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди