< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

400 (CD) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 400 година од новата ера, 400. од првиот милениум, последна од IV век и прва од 400-тите.

400 во разни календари
Грегоријански календар400
CD
Ab urbe condita1153
Асирски календар5150
Балиски календар321–322
Бенгалски календар−193
Берберски календар1350
Будистички календар944
Бурмански календар−238
Византиски календар5908–5909
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3096 или 3036
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3097 или 3037
Коптски календар116–117
Етиопски календар392–393
Еврејски календар4160–4161
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера456–457
 - Сачка ера321–322
 - Кали-југа3500–3501
Холоценски календар10400
Ирански календар222 п.п. – 221 п.п.
Исламски календар229 п.х. – 228 п.х.
Јавански календар283–284
Јулијански календар400
CD
Корејски календар2733
Мингуо-календар1512 пред Р. Кина
民前1512年
Нанакшахи−1068
Селевкидски календар711/712 г.г.
Тајландски сончев календар942–943
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
526 или 145 или −627
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
527 или 146 или −626

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5908 и 5909 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5150 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4160 и 4161 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1153.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 400 година се протега во 3036 и 3037, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3096 и 3097 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 943. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 229 и 228 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди