< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

373 (CCCLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 373 година од новата ера, 373. од првиот милениум, 73. од IV век и четвртта од 370-тите.

373 во разни календари
Грегоријански календар373
CCCLXXIII
Ab urbe condita1126
Асирски календар5123
Балиски календар294–295
Бенгалски календар−220
Берберски календар1323
Будистички календар917
Бурмански календар−265
Византиски календар5881–5882
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3069 или 3009
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3070 или 3010
Коптски календар89–90
Етиопски календар365–366
Еврејски календар4133–4134
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера429–430
 - Сачка ера294–295
 - Кали-југа3473–3474
Холоценски календар10373
Ирански календар249 п.п. – 248 п.п.
Исламски календар257 п.х. – 256 п.х.
Јавански календар255–256
Јулијански календар373
CCCLXXIII
Корејски календар2706
Мингуо-календар1539 пред Р. Кина
民前1539年
Нанакшахи−1095
Селевкидски календар684/685 г.г.
Тајландски сончев календар915–916
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
499 или 118 или −654
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
500 или 119 или −653

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5881 и 5882 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5123 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4133 и 4134 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1126.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 373 година се протега во 3009 и 3010, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3069 и 3070 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 916. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 257 и 256 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди