< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

351 (CCCLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 351. година од новата ера, 351. од првиот милениум, 51. од 4 век и втора од 350-тите.

351 г.  во други календари
Грегоријански календар 351
CCCLI
Ab urbe condita 1104
Асирски календар 5101
Бахајски календар -1493–-1492
Бенгалски календар -242
Берберски календар 1301
Будистички календар 895
Бурмански календар -287
Византиски календар 5859–5860
Еврејски календар 4111–4112
Ерменски календар
Етиопски календар 343-344
Ирански календар 271 п.с. – 270 п.с.
Исламски календар 279 пред хиџра – 278 пред хиџра
Јулијански календар 351    CCCLI
Кинески календар 庚戌年月日
(2987/3047)
— до —
辛亥年月日
(2988/3048)
Коптски календар 67–68
Корејски календар 2684
Календар Мингуо 1561 пред РК
民前1561年
Селевкидски календар 662–663
Тајландски сончев календар 894
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 407–408
 - Шака самват 273–274
 - Кали југа 3452–3453
Холоценски календар 10351
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5859 и 5860 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5101 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4111 и 4112 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1104.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 351. година се протега во 2987 и 2988, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3047 и 3048 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 894. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 279 и 278 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди