< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

378 (CCCLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 378 година од новата ера, 378. од првиот милениум, 78. од IV век и деветта од 370-тите.

378 во разни календари
Грегоријански календар378
CCCLXXVIII
Ab urbe condita1131
Асирски календар5128
Балиски календар299–300
Бенгалски календар−215
Берберски календар1328
Будистички календар922
Бурмански календар−260
Византиски календар5886–5887
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3074 или 3014
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3075 или 3015
Коптски календар94–95
Етиопски календар370–371
Еврејски календар4138–4139
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера434–435
 - Сачка ера299–300
 - Кали-југа3478–3479
Холоценски календар10378
Ирански календар244 п.п. – 243 п.п.
Исламски календар252 п.х. – 251 п.х.
Јавански календар260–261
Јулијански календар378
CCCLXXVIII
Корејски календар2711
Мингуо-календар1534 пред Р. Кина
民前1534年
Нанакшахи−1090
Селевкидски календар689/690 г.г.
Тајландски сончев календар920–921
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
504 или 123 или −649
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
505 или 124 или −648

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5886 и 5887 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5128 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4138 и 4139 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1131.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 378 година се протега во 3014 и 3015, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3074 и 3075 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 921. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 252 и 251 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди