< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

393 (CCCXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 393 година од новата ера, 393. од првиот милениум, 93. од IV век и четвртта од 390-тите.

393 во разни календари
Грегоријански календар393
CCCXCIII
Ab urbe condita1146
Асирски календар5143
Балиски календар314–315
Бенгалски календар−200
Берберски календар1343
Будистички календар937
Бурмански календар−245
Византиски календар5901–5902
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3089 или 3029
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3090 или 3030
Коптски календар109–110
Етиопски календар385–386
Еврејски календар4153–4154
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера449–450
 - Сачка ера314–315
 - Кали-југа3493–3494
Холоценски календар10393
Ирански календар229 п.п. – 228 п.п.
Исламски календар236 п.х. – 235 п.х.
Јавански календар276–277
Јулијански календар393
CCCXCIII
Корејски календар2726
Мингуо-календар1519 пред Р. Кина
民前1519年
Нанакшахи−1075
Селевкидски календар704/705 г.г.
Тајландски сончев календар935–936
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
519 или 138 или −634
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
520 или 139 или −633

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5901 и 5902 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5143 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4153 и 4154 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1146.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 393 година се протега во 3029 и 3030, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3089 и 3090 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 936. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 236 и 235 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди