< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

368 (CCCLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 368 година од новата ера, 368. од првиот милениум, 68. од IV век и деветта од 360-тите.

368 во разни календари
Грегоријански календар368
CCCLXVIII
Ab urbe condita1121
Асирски календар5118
Балиски календар289–290
Бенгалски календар−225
Берберски календар1318
Будистички календар912
Бурмански календар−270
Византиски календар5876–5877
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3064 или 3004
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3065 или 3005
Коптски календар84–85
Етиопски календар360–361
Еврејски календар4128–4129
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера424–425
 - Сачка ера289–290
 - Кали-југа3468–3469
Холоценски календар10368
Ирански календар254 п.п. – 253 п.п.
Исламски календар262 п.х. – 261 п.х.
Јавански календар250–251
Јулијански календар368
CCCLXVIII
Корејски календар2701
Мингуо-календар1544 пред Р. Кина
民前1544年
Нанакшахи−1100
Селевкидски календар679/680 г.г.
Тајландски сончев календар910–911
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
494 или 113 или −659
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
495 или 114 или −658

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5876 и 5877 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5118 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4128 и 4129 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1121.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 368 година се протега во 3004 и 3005, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3064 и 3065 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 911. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 262 и 261 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди