< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

380 (CCCLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 380 година од новата ера, 380. од првиот милениум, 80. од IV век и прва од 380-тите.

380 во разни календари
Грегоријански календар380
CCCLXXX
Ab urbe condita1133
Асирски календар5130
Балиски календар301–302
Бенгалски календар−213
Берберски календар1330
Будистички календар924
Бурмански календар−258
Византиски календар5888–5889
Кинески календар己卯(зем. зајак)
3076 или 3016
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
3077 или 3017
Коптски календар96–97
Етиопски календар372–373
Еврејски календар4140–4141
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера436–437
 - Сачка ера301–302
 - Кали-југа3480–3481
Холоценски календар10380
Ирански календар242 п.п. – 241 п.п.
Исламски календар249 п.х. – 248 п.х.
Јавански календар262–263
Јулијански календар380
CCCLXXX
Корејски календар2713
Мингуо-календар1532 пред Р. Кина
民前1532年
Нанакшахи−1088
Селевкидски календар691/692 г.г.
Тајландски сончев календар922–923
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
506 или 125 или −647
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
507 или 126 или −646

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5888 и 5889 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5130 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4140 и 4141 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1133.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 380 година се протега во 3016 и 3017, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3076 и 3077 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 923. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 249 и 248 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди