< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

390 (CCCXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 390 година од новата ера, 390. од првиот милениум, 90. од IV век и прва од 390-тите.

390 во разни календари
Грегоријански календар390
CCCXC
Ab urbe condita1143
Асирски календар5140
Балиски календар311–312
Бенгалски календар−203
Берберски календар1340
Будистички календар934
Бурмански календар−248
Византиски календар5898–5899
Кинески календар己丑(зем. вол)
3086 или 3026
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3087 или 3027
Коптски календар106–107
Етиопски календар382–383
Еврејски календар4150–4151
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера446–447
 - Сачка ера311–312
 - Кали-југа3490–3491
Холоценски календар10390
Ирански календар232 п.п. – 231 п.п.
Исламски календар239 п.х. – 238 п.х.
Јавански календар273–274
Јулијански календар390
CCCXC
Корејски календар2723
Мингуо-календар1522 пред Р. Кина
民前1522年
Нанакшахи−1078
Селевкидски календар701/702 г.г.
Тајландски сончев календар932–933
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
516 или 135 или −637
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
517 или 136 или −636

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5898 и 5899 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5140 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4150 и 4151 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1143.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 390 година се протега во 3026 и 3027, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3086 и 3087 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 933. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 239 и 238 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди