< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

356 (CCCLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 356 година од новата ера, 356. од првиот милениум, 56. од IV век и седма од 350-тите.

356 во разни календари
Грегоријански календар356
CCCLVI
Ab urbe condita1109
Асирски календар5106
Балиски календар277–278
Бенгалски календар−237
Берберски календар1306
Будистички календар900
Бурмански календар−282
Византиски календар5864–5865
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3052 или 2992
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3053 или 2993
Коптски календар72–73
Етиопски календар348–349
Еврејски календар4116–4117
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера412–413
 - Сачка ера277–278
 - Кали-југа3456–3457
Холоценски календар10356
Ирански календар266 п.п. – 265 п.п.
Исламски календар274 п.х. – 273 п.х.
Јавански календар238–239
Јулијански календар356
CCCLVI
Корејски календар2689
Мингуо-календар1556 пред Р. Кина
民前1556年
Нанакшахи−1112
Селевкидски календар667/668 г.г.
Тајландски сончев календар898–899
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
482 или 101 или −671
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
483 или 102 или −670

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5864 и 5865 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5106 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4116 и 4117 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1109.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 356 година се протега во 2992 и 2993, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3052 и 3053 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 899. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 274 и 273 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди