< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

399 (CCCXCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 399 година од новата ера, 399. од првиот милениум, 99. од IV век и последна од 390-тите.

399 во разни календари
Грегоријански календар399
CCCXCIX
Ab urbe condita1152
Асирски календар5149
Балиски календар320–321
Бенгалски календар−194
Берберски календар1349
Будистички календар943
Бурмански календар−239
Византиски календар5907–5908
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3095 или 3035
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3096 или 3036
Коптски календар115–116
Етиопски календар391–392
Еврејски календар4159–4160
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера455–456
 - Сачка ера320–321
 - Кали-југа3499–3500
Холоценски календар10399
Ирански календар223 п.п. – 222 п.п.
Исламски календар230 п.х. – 229 п.х.
Јавански календар282–283
Јулијански календар399
CCCXCIX
Корејски календар2732
Мингуо-календар1513 пред Р. Кина
民前1513年
Нанакшахи−1069
Селевкидски календар710/711 г.г.
Тајландски сончев календар941–942
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
525 или 144 или −628
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
526 или 145 или −627

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5907 и 5908 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5149 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4159 и 4160 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1152.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 399 година се протега во 3035 и 3036, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3095 и 3096 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 942. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 230 и 229 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди