< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

323 (CCCXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 323 година од новата ера, 323. од првиот милениум, 23. од IV век и четвртта од 320-тите.

323 во разни календари
Грегоријански календар323
CCCXXIII
Ab urbe condita1076
Асирски календар5073
Балиски календар244–245
Бенгалски календар−270
Берберски календар1273
Будистички календар867
Бурмански календар−315
Византиски календар5831–5832
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3019 или 2959
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3020 или 2960
Коптски календар39–40
Етиопски календар315–316
Еврејски календар4083–4084
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера379–380
 - Сачка ера244–245
 - Кали-југа3423–3424
Холоценски календар10323
Ирански календар299 п.п. – 298 п.п.
Исламски календар308 п.х. – 307 п.х.
Јавански календар204–205
Јулијански календар323
CCCXXIII
Корејски календар2656
Мингуо-календар1589 пред Р. Кина
民前1589年
Нанакшахи−1145
Селевкидски календар634/635 г.г.
Тајландски сончев календар865–866
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
449 или 68 или −704
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
450 или 69 или −703

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5831 и 5832 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5073 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4083 и 4084 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1076.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 323 година се протега во 2959 и 2960, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3019 и 3020 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 866. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 308 и 307 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   323 на Ризницата ?