< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

53 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 53. година пред новата ера, 53. од првиот милениум п.н.е., 53. од 1 век п.н.е. и четвртта од 50-тите п.н.е.

54 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар54 п.н.е.
LIII п.н.е.
Ab urbe condita700
Староегипетска ераXXXIII династија, 270
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 27
Старогрчка ера1811.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4697
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−646
Берберски календар897
Будистички календар491
Бурмански календар−691
Византиски календар5455–5456
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2643 или 2583
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2644 или 2584
Коптски календар−337 – −336
Етиопски календар−61 – −60
Еврејски календар3707–3708
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера3–4
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3047–3048
Холоценски календар9947
Ирански календар675 п.п. – 674 п.п.
Исламски календар696 п.х. – 695 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2280
Мингуо-календар1965 пред Р. Кина
民前1965年
Нанакшахи−1521
Селевкидски календар258/259 г.г.
Тајландски сончев календар489–490
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
73 или −308 или −1080
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
74 или −307 или −1079

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5455 и 5456 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4697 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3707 и 3708 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 700.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 53 година се протега во 2583 и 2584, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2643 и 2644 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 490. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 695 и 694 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...