Отвори го главното мени

Мисисипи (англиски: Mississippi) е сојузна држава од САД која се наоѓа во јужниот дел од земјата. Главен и најголем град е Џексон.

Мисисипи
State of Mississippi
Знаме на Мисисипи Печат на Мисисипи
Знаме Печат
Прекар(и): The Magnolia State, The Hospitality State
Гесло: Virtute et armis (Со храброст и оружје)
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA MS.svg
За сликава
Службен јазик Англиски
Главен град Џексон
Најголем град Џексон
Површина  32. место
 - Вкупно 125 443 км²
 - Широчина 275 км
 - Должина 545 км
 - % вода 3
 - Гео. ширина 30° 12′ N до 35° N
 - Гео. должина 88° 06′ W до 91° 39′ W
Население  31. место
 - Вкупно 2 910 540
 - Густина 23,42/км² (32. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Вудал Планина[1]
246 м
 - Најниска точка Мексикански Залив[1]
0 м
Влез во сојузот  10 декември, 1817 (20)
Гувернер Хејли Барбор (Р)
Сенатори Cindy Hyde-Smith (Р)
Риџер Викер (Р)
Делегација на конгресот
Часовен појас Централна: UTC-6/-5
Кратенки MS Miss. US-MS
Портал www.mississippi.gov

БелешкиУреди

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. конс. 6 ноември.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош);Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 33° СГШ 90° ЗГД