Франсоа II
Крал на Франција
Франсоа II
На престол10 јули 1559 - 5 декември 1560
Крунисување21 септември 1559
ПретходникАнри II
НаследникШарл IX
Почивалиште
ДинастијаВалоа-Ангујем
ТаткоАнри II
МајкаКатерина Медичи

Франсоа II (роден на 19 јануари 1544 во Фонтенбло - починал на 5 декември 1560 во Орлеан) бил крал на Франција од династијата Валоа-Ангујем. Тој бил син на кралот Анри II и Катерина Медичи. На престолот дошол на 16 години, по смртта на неговиот татко, кој несреќно бил усмртен од копје на витешка забава.

Уште во 1548 година, бил договорен неговиот брак со шкотската кралица Мери Стјуарт, која била испратена во Франција и порасналча заедно со него. Се венчале во 1558, но немале деца. Се смета дека роднините на Мери, браќата Гиз имале најголемо влијание во краткото владеење на кралот Франсоа II. Тој бил католик и бил против пртестантството.

Франсоа бил болеслив и умрел на 16 години од воспаление на увото или до менингитис. На престолот го наследил неговиот брат Шарл IX.


Претходник
Анри II
Крал на Франција
1559-1560
Наследник
Шарл IX