Шарл IX
Крал на Франција
Гроф од Прованса
Шарл IX
Владеење5 декември 1560 - 30 мај 1574
Крунисување15 мај 1561
Полно имеШарл Максимилијан
ПретходникФрансоа II
НаследникАнри III
ПридружникЕлизабета Австриска
ДецаМарија Елизабета Валоа
ДинастијаВалоа-Ангујем
ТаткоАнри II
МајкаКатерина Медичи

Шарл IX (роден на 27 јуни 1550 во Сен Жермен ан Ле - починал на 30 мај 1574 во Винсен) бил крал на Франција од династијата Валоа-Ангујем и гроф од Прованса. Тој бил син на кралот Анри II и Катерина Медичи. За време на неговото владеење се случила познатата Вартоломејска ноќ, во која по наредба на неговата мајка Катерина биле убиени околу 25.000 хугеноти (по некои проценки до 50.000).
Претходник
Франсоа II
Крал на Франција
1560-1574
Наследник
Анри III