Јован II (Франција)

крал на Франција
(Пренасочено од Јован II Добриот)
Јован II Добриот
Крал на Франција
JeanIIdFrance.jpg
Портрет на кралот Јован II Добриот на дрвена плоча
На престол22 август 1350 - 8 април 1364
Крунисување26 септември 1350
ПретходникФилип VI Валоа
НаследникШарл V
Почивалиште
ДецаШарл V
Луј I Анжујски
Јован, војвода од Бери
Филип II Смелиот
Јована Валоа, кралица на Навара
Изабела Валоа
ДинастијаВалоа
ТаткоФилип VI
МајкаЈована Бургундска

Јован II Добриот (француски: Jean II le Bon; 16 април 1319 во Ле Ман - 8 април 1364 во Лондон) бил крал на Франција од династијата Валоа. Тој бил син на кралот Филип VI Валоа и Јована Бургундска. За време на неговото владеење, Франција учествувала во Стогодишната војна. Тој ја предводел француската војска во Битката кај Поатје во 1356 година, во којашто бил заробен и подоцна ослободен со откуп. Починал во Лондон во 1364.


Претходник
Филип VI Валоа
Крал на Франција
1350-1364
Наследник
Шарл V