< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

71 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 71. година пред новата ера, 71. од првиот милениум п.н.е., 71. од 1 век п.н.е. и втора од 70-тите п.н.е.

72 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар72 п.н.е.
LXXI п.н.е.
Ab urbe condita682
Староегипетска ераXXXIII династија, 252
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 9
Старогрчка ера177. олимпијада (победник
Асирски календар4679
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−664
Берберски календар879
Будистички календар473
Бурмански календар−709
Византиски календар5437–5438
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2625 или 2565
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2626 или 2566
Коптски календар−355 – −354
Етиопски календар−79 – −78
Еврејски календар3689–3690
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−15 – −14
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3029–3030
Холоценски календар9929
Ирански календар693 п.п. – 692 п.п.
Исламски календар714 п.х. – 713 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2262
Мингуо-календар1983 пред Р. Кина
民前1983年
Нанакшахи−1539
Селевкидски календар240/241 г.г.
Тајландски сончев календар471–472
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
55 или −326 или −1098
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
56 или −325 или −1097

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5437 и 5438 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4679 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3689 и 3690 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 682.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 71 година се протега во 2565 и 2566, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2625 и 2626 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 472. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 713 и 712 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...