Македонски народни приказни (ТВ-серија)

Македонски народни приказни се екранизација на голем број на македонски народни приказни собрани од собирачите на народни умотворби (Марко Цепенков, Кузман Шапкарев и други). Овие кратки ТВ-епизоди беа снимени од страна на ТВ-Скопје, подоцна од МТВ во перидот од раните 80-ти, па сè до 2003 година. Досега се снимени околу 300 епизоди, не вклучувајќи ги новите епизоди.

Македонски народни приказни
Жанрдрама
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Продукција
Времетраење18-40 минути
Прикажување
Првична мрежаМТВ (стари и нови делови), Сител (нови делови) и А1 Телевизија (нови делови)
Првично прикажување1984 - 2003 (стар серијал) и 2006 - 2017 (нов серијал)

Глумечка екипаУреди

Како дел од старата глумечка екипа се следните глумци:

Некои од старите глумци беа дел и од новите сезони снимани во продукција на МТВ, Сител, А1 и Канал 5.

РежисериУреди

 • Драган Вељаноски
 • Ертил Алтанај
 • Ѓорѓи Стојаноски
 • Љупчо Билбиловски
 • Лазе Паковски
 • Богдан Поп Ѓорчев
 • Душко Ѓорѓиоски
 • Ѓорѓи Колозов
 • Стојан Стојаноски
 • Слободан Деспотовски
 • Миле Грозданоски

Нови сезониУреди

Нова сезона во продукција на МТВУреди

На 7 октомври 2009 година започнало снимање на нови делови на серијалот. Режисер на првите 10 нови Македонски народни приказни е Миле Грозданоски, додека сценарист е Шенка Колозова. Понатака режирањето ќе биде препуштено и на други режисери, меѓу кои и Љупчо Билбиловски. Снимњето е под капата на МТВ и дел од приказните се засновани на македонските приказни собрани од Марко Цепенков[1]. Во новата сезона Македонски народни приказни учествуваат голем број на глумци од старите делови, како и нови македонски глумци.

Глумечката екипа е[1]:

Првата епизода од новите македонски народни приказни снимани од МТВ се вика „Грнчарот“ и се снимала во едно од студијата на МТВ. Останатите епизоди се снимани во околината на Скопје, како на пример: во дворови во Скопска Црна Гора, кај Св. Пантелејмон, во селото Нерези, во селата Добри Дол и Соње, во Куршумли ан, како и во студијата на МТВ[1].

Нова сезона во продукција на А1-телевизијаУреди

Покрај МТВ, македонските народни приказни се снимаат и во продукцијата на А1 Телевизија . Нови приказни досега нераскажани, воглавно од 20 век, со нова глумечка екипа, снимани на локации во село Бањани и Чучер.

Глумци:
Сценарио:

Нова сезона во продукција на Сител ТелевизијаУреди

Покрај МТВ и А1 Телевизија, македонски народни приказни се снимаат и во продукција на Сител Телевизија.

Глумци:

Нова сезона во продукција на Канал 5 ТелевизијаУреди

Покрај МТВ, А1 и Сител ТВ, македонски народни приказни се снимаше и во продукцијата на Канал 5 Телевизија.

Глумци:

Нова сезона во продукција на Телевизија АлфаУреди

Покрај МТВ, А1, Сител и Канал 5, македонски народни приказни се снимаат и во продукција на Телевизија Алфа

Глумци:

ПоврзаноУреди

НаводиУреди