Кица Ивковска-Вељановска

Кица Ивковска Вељановска (7 октомври 1955, Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Дипломира на Факултетот за Драмски уметности во Скопје. Потоа се вработува во Народен театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ во Велес. Во 2018 година се вработува во Театар Комедија во Скопје, и работи се до нејзиното пензионирање во 2022 година.

Кица Ивковска Вељановска
Роден 7 октомври 1955(1955-10-07)(68 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Крчма на патот кон Европа
Последниот фалцер
Старо купуем
Среќна Нова 1903
Занимање глумец

Филмографија уреди

Ивковска-Велјановска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1979 Наши години ТВ-серија
1980 Оловна бригада ТВ-филм
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија
1985 Јазол ТВ-филм
1985 На наш начин ТВ-филм
1985 Од зад грб ТВ-филм
1985 Другар на патот ТВ-филм
1986 Солунски патрдии ТВ-серија
1986 Среќна Нова '49 ТВ-филм
1989 Кога меракот пее ТВ-серија
1994 Прекалени ТВ-серија Пандора
1995 Заборавени ТВ-филм Жената
1995 Ангели на отпад ТВ-филм Жена на референтот
2000 Погрешно време ТВ-серија Пеца
2003 Последниот фалцер ТВ-филм Цона
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм Верче
2006 Мост ТВ-филм Велика
2008 Куќен совет ТВ-серија
2009 Народни приказни ТВ-серија
2010 Од денес за утре ТВ-серија Жена 1
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Софија
2013 Старо купуем ТВ-филм Ружа
2014 Среќна Нова 1903 Американката
2014-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Среќа во вреќа ТВ-серија Мајката
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Готвачка во кујна
2022-2023 Тин Камп ТВ-серија Лиле
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Наводи уреди

  1. „Kica Ivkovska-Veljanovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски уреди