Лазар Бараков (Мокрино, Струмичко, 24 мај 1954) — македонски филмски глумец, најпознат по улогите во Македонски народни приказни.

Лазар Бараков
Роден 24 мај 1954(1954-05-24)(69 г.)
Мокрино, Струмичко, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Македонски народни приказни
Тврдокорни
Трст виа Скопје
Преспав
Каца
Занимање глумец

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1984-1985 Македонски народни приказни ТВ-серија
1986-1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1987 Хај-фај ТВ-филм
1988 Марика лета со Авион ТВ-филм
1988 Марка ТВ-филм
1988-1990 Трст виа Скопје ТВ-серија Шоферот
1988-1989 Тврдокорни ТВ-серија
1989 Сеобе ТВ-филм
1989-1990 Еурека ТВ-серија Леонардо да Винчи
1990 Северна грешка ТВ-филм Лазе
1993-1995 Македонски народни приказни ТВ-серија /
1994 Пред дождот ТВ-филм
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1995 Бус за дус ТВ-серија
1996 Батко Гого нема пари ТВ-филм
1996-2000 Македонски народни приказни ТВ-серија /
1997 Преку езерото ТВ-филм
1999 Каца ТВ-филм Улавиот
2000 Погрешно време“ ТВ-серија Митре
2000-2003 Македонски народни приказни“ ТВ-серија
2001 Прашина ТВ-филм
2010-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 На границата ТВ-серија
2017 Кавадаречки народни приказни Ѓаволот
2020 Преспав ТВ-серија Гостин
2023-2024 Македонски народни приказни ТВ-серија

Надворешни врски уреди