Владо Дојчиновски

Владо Дојчиновски (р. 27 февруари 1986 во Охрид) ― македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и режисер.

Владо Дојчиновски
Податотека:Владо Дојчиновски.jpg
Роден 27 февруари 1986(1986-02-27)(38 г.)
Охрид, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во: Македонски народни приказни
Сенки
Мејкинг оф
Занимање глумец

Дипломира на Факултетот за Драмски уметности во Софија, во 2008 година, и истата година се вработува во Народен Театар Куманово. Тој е дел од патувачкиот театар Колозов, каде веќе и неколку години е директор на истиот.

Филмографија

уреди
Година Филм Улога Канал
2006-2009 Македонски народни приказни ТВ-серија ТВ Морис
2007 Сенки ТВ-филм Борче
2010 Царската е последна ТВ-филм МРТ 1
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија МРТ 1
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија Куси Доне МРТ 1
2013-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија Сител ТВ
2014 Женски итроштини ТВ-филм Мажот КТВ
2016 Потрага по загубеното богатство ТВ-филм Мажот Канал 5
2017 Вистински приказни ТВ-серија Јован МРТ 1
2018 Мејкинг оф ТВ-филм Гратисот
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Гиго Алфа ТВ
2023-2024 Македонски народни приказни ТВ-серија Сител ТВ

Надворешни врски

уреди