Драган Велјановски

Драган Велјановски (р. 13 мај 1948 година во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски режисер.

Драган Велјановски
Роден 13 мај 1948(1948-05-13)(76 г.)
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Познат по режија на:
Македонски народни приказни
Погрешно време
Занимање режисер

Животопис

уреди

Велјановски дипломирал на Факултетот за драмски уметности при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на отсекот за режија во 1972 година.

Во 1987 година бил асистент режисер на серијата Трст виа Скопје. Во периодот од 1989 до 2003 година, тој го снимал серијалот Македонски народни приказни за МРТ, при што снимил околу 200 приказни.

Филмографија

уреди

Велјановски ги режирал следните филмови и серии:

Надворешни врски

уреди