Лазе Манасковски (роден на 27 март 1958) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Во 1983 година, тој се вработил како глумец во Драмски театар - Скопје и работи се до неговото пензионирање во 2022 година. Негови деца се: Иван Манасковски (режисер), и Симон Манасковски (глумец).

Лазе Манасковски
Роден 27 март 1958(1958-03-27)(66 г.)
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Солунски патрдии
Македонски народни приказни
Сенки
Пусто турско
Преспав
Исцелител
Занимање глумец
Деца Симон Манасковски (син)
Иван Манасковски (син)

Филмографија

уреди

Манасковски има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улига
1983 Записник ТВ-филм
1983 Премиера ТВ-филм
1985 На наш начин ТВ-филм
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Баже
1988 Чук Чук Стојанче
1989-1990 Тврдокорни ТВ-серија
1990 ДО РЕ МИ ТВ-серија
1990 Еурека ТВ-серија
1990 Северна грешка ТВ-филм
1990-1991 Трст виа Скопје ТВ-серија Рефет
1991 Македонија може ТВ-филм Инспектор Поповски
1991 Поштар ТВ-филм Поштар 2
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија Варау
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм Заптија
1998-1999 Во светот на бајките ТВ-серија
2000 Мултилевел ТВ-филм Непознатиот
2000 Погрешно време ТВ-серија
2000 Големи и мали ТВ-серија Комшијата
2001 Одмазда ТВ-филм
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија Арап
2002 Заведени ТВ-серија
2002 Наше маало ТВ-серија Продавачот
2003 Волци ТВ-филм
2004 Под ТВ-филм Андреа Марков
2004 Неверство во зимска ноќ ТВ-филм
2004 Големата вода ТВ-филм
2006 Нави ТВ-филм Курто
2006 Пусто турско ТВ-филм Лука
2007 Сенки ТВ-филм Такси возач
2007-2010 Народни Приказни ТВ-серија
2008 Куќен совет ТВ-филм Миле
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија
2014 Ул. Шекспир 9/1 ТВ-филм Мажот
2014-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Медена моќ ТВ-филм
2016 Операција Дијамант ТВ-серија Алексеј
2016 Среќа во вреќа ТВ-серија Боро
2016 Преспав ТВ-серија Мајсторот
2017 Исцелител ТВ-филм Црни
2017 5+ фамилија ТВ-серија
2018 Мејкинг оф ТВ-филм Полицаец 1
2019 Врба ТВ-филм Аврам
2019 Фамилија Марковски ТВ-серија Мирче
2020 Хомо ТВ-филм Човекот
2022 Кајмак ТВ-филм Кумот
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Павле
2023-2024 Македонски народни приказни ТВ-серија

Театарски претстави

уреди
 • Како да се ограби банка
 • Буре барут
 • Карамазови
 • Кралот Иби
 • Патување низ сонот на бајките
 • Салома
 • Смртта на Дантон
 • Стапица
 • Слободен лов
 • Сказна за времето
 • Така зборуваше Гертруда
 • Фани Мани
 • Пантаглез
 • Собирен центар
 • Лице и опачина
 • Ало будење
 • Спасени
 • Чија си
 • Балконот
 • Бура
 • Вообразениот болен
 • Калигула
 • Дон Жуан
 • Маратонците го трчаат почесниот круг
 • Ревизор
 • Кумови
 • Ни ќар ни зијан
 • Вазна од порцелан
 • Трите високи жени
 • Ова не е американски филм
 • Свадбата на Фигаро
 • Дунек
 • Платонов
 • Ферхад и Ширин
 • Мефисто
 • Сон на летната ноќ
 • Поручникот од Инишимор
 • Купидона
 • Ладало
 • Диво месо

Наводи

уреди
 1. „Laze Manaskov“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.

Надворешни врски

уреди