Ѓорѓи Колозов

актер од Македонија

Ѓорѓи Колозов (26 февруари 1948 во Богданци13 октомври 2003 во Скопје) — еден од најпознатите глумци во Македонија, најзапаметен е по неговите извонредни толкувања на разни типски ликови од народно творештво како цар, кадија, чорбаџија, селанец, па дури и како Господ. Уживал популарност и во македонската дијаспора, во Австралија, САД, како и во соседните држави на Балканот.

Ѓорѓи Колозов
Kolozov 1.jpg
Роден 26 февруари 1948
Богданци
Македонија
Починал 13 октомври 2003(2003-10-13) (возр. 55)
Скопје
 Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Македонски народни приказни
Трст виа Скопје
Занимање глумец
Сопружник Шенка Колозова
Деца Катерина Колозова

ОбразованиеУреди

Дипломирал на Академијата за драмска уметност (денес Факултет за драмски уметности), на универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје во 1973 година.

КариераУреди

По дипломирањето, тој е во постојан работен однос со Македонскиот народен театар.

Неговата популарност била резултат на неговото долгогодишно искуство и мошне популарната македонска ТВ-серија „Македонски народни приказни“ засновани на збирката народни преданија издадени во XIX век од собирачите на македонски народни умотворби како Марко Цепенков, Кузман Шапкарев, Ѓорѓи Пулевски и други. Овие приказни имаат непроценливо значење за македонската фолклористика, за етнографијата, лингвистиката, националната историја и за правото и моралот на Македонците.

Почнувајќи од 1984 година, со серијата која првично била насловена како „Легенди и преданија“, па од 1986 до 2003 година како телевизиска серија „Македонски народни приказни“ во продукција на МРТ, имал снимено околу 300 епизоди.

Во Драмата на Македонскиот народен театар се вработил во 1975 г. На оваа сцена имал остварено позначјани улоги во претставите: „Од многу ум“, „Андрокле и лавот“, „Госпоѓа министерка“, „Чорбаџи Теодос“, „Женидба“, „Воена тајна“, „Мрестење на краповите“, „Слободни врски“, „Валпургиска ноќ“, „Рекламна бајка“ и други.[1]

Настапил во повеќе играни филмови како во македонска продукција така и во продукција на Вардар Филм во периодот на поранешна СФРЈ, меѓу кои: „Македонскиот дел од пеколот“, „Тетовирање„ и други.

Во 2016 година од страна на Државниот архив на Република Македонија биле објавени документи според кои Ѓорѓи Колозов бил следен од страна на Управата за државна безбедност во времето кога бил студент[2].

ФилмографијаУреди

Година Филм Улога Белешка
1971 Македонскиот дел од пеколот
1972 Истрел
1973 Смилевскиот конгрес Христо Узунов
1975 Волшебното самарче
1977 Нели ти реков 1980
  Учителот
1978 Златни години
1982 Илинден
1982 Едно лето
1983 Записник
1983 Кога тетин Климент шеташе над градот Меанџијата
1984 Исчекување
1984 Исповед на таксистот
1984 Јуначко колено Чакмак-ефенди
1984 Белото Циганче
1984-1985 Легенди и преданија
1985 Случки од животот
1985 Ајде да се дружиме Поце Кокале
1985 На наш начин
1985 Од зад грб
1986-1992 Македонски народни приказни
1987 Случки од животот
1987 Трст виа Скопје Ристо Кабџеш
1987 Народни трибуни Васил Главинов
1988 Чук, чук, Стојанче
1988-1989 Тврдокорни
1990 Весела математика
1990 Еурека
1991 Елелига Пепелига
1991 Поштар Поштар 1
1991 Опстанок Селанец
1991 Тетовирање Лале
1995 Во светот на бајките
1999 Каца Трајче
1993-2003 Македонски народни приказни
2000 Последниот валцер Грбавиот


НаводиУреди

  1. Мазов, Иван (1982) Сцената и Човекот. Скопје: Книгоиздателство Култура, 1-4 том
  2. http://sitel.com.mk

Надворешни врскиУреди