Јордан Витанов (Велес, 13 јануари 1958) — македонски театарски и филмски глумец и режисер.

Јордан Витанов
Роден 13 јануари 1958(1958-01-13)(66 г.)
Велес, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Погрешно време
Јас сум од Титов Велес
Проколнати
На Балканот не се пие чај
Македонски народни приказни
Последниот Македонец
Занимање глумец
Деца Ненад Витанов

Животопис уреди

Витанов е роден на 13 јануари 1958 година во Велес[1]. Живее и работи во Велес, а по родителите води потекло од велешките села Грнчиште каде особено ја помогнал обновата на селската црква[2] и Горно Чичево. Дипломирал на отсекот за глумечка игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 1986 година. Од 1987 год. е член на Народниот театар „Јордан Хаџиконстантинов Џинот“ во Велес[1], каде во два мандата (1999-2002 и од 2006-2017) е и директор на истиот[3]. Покрај во театарот, остварил улоги и во повеќе играни филмови и телевизиски серии.

Од многуте забележителни остварувања посебно треба да се истакнат улогите на Содо Арамијата во претставата ,,Крчма на патот за Јевропа,, од Жанина Мирчевска, во режија на Коле Ангеловски. За оваа улога Јордан Витанов ја добива наградата за најдобра машка улога на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Добитник е на награда за најдобра машка улога на Меѓународниот театарски фестивал ,,Боспорски Агони,, во Керч, Украина, за улогата на Филоктет во истоимената претстава, во режија на Мето Јовановски. Јордан Витанов е добитник и на Деветоноемвриска награда на градот Велес. Покрај на матичната сцена, остварува и повеќе ангажмани во други театарски куќи низ државата[4].

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1986 Среќна нова '49 ТВ-филм
1989 Кога меракот пее ТВ-серија
1991 Македонија може ТВ-серија
1993 Еурека ТВ-серија
1994 Пред дождот ТВ-филм Полицаец
1994 Проколнати ТВ-филм Војвода
1995 Заборавени ТВ-филм Калуѓерот
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм
2000 Погрешно време ТВ-серија Блаже
2001 Прашина ТВ-филм
2003 Последниот фалцер ТВ-филм Абдула
2004 Големата вода ТВ-филм
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм
2006 Мост ТВ-филм Огнен
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм
2007 Елегија за тебе ТВ-филм Бане
2007 Цимери ТВ-серија
2010-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија Јанаки
2014 До балчак ТВ-филм Трговец
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Последниот Македонец ТВ-филм Вангел
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Генерал
2021-2023 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022 Куќен притвор ТВ-серија Војник 1
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Академикот

Награди и признанија уреди

  • Награда за најдобра машка улога на "Театарскиот фестивал" Војдан Чернодрински во Прилеп за улогата на "Содо" арамијата во претставата "Крчма на патот за Европа"
  • Добитник на наградата за најдобра машка улога на "Меѓународниот театарски фестивал" "Боспорски Агони" во Керч Украина
  • Награда за главна машка улога за улогата на "Благој" во претставата "Ноќите во Бел Сатен" на Театарскиот фестивал "Војдан Чернодрински" во Прилеп
  • Награда "9-ноември" на градот Велес.
  • Награда "Петре Прличко"

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Стефановски, Ристо (2009). Блаже Ристовски (уред.). Македонска енциклопедија. 1. Скопје: МАНУ. ISBN 978-608-203-023-4.
  2. Според кажување на мештани. Забележали Марио Шаревски, Тони Ристовски, Ѕвонко Петровски на 8 декември 2015
  3. „Јордан Витанов - нов директор“. Вечер. 20 декември 2006. Посетено на 23 ноември 2009.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-11-04. Посетено на 2011-08-12.

Надворешни врски уреди