Димче Мешковски

Димче Мешковски (31 октомври 1945 во Скопје20 март 2023 во Лос Анџелес)[1][2] — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и хуморист.[3]

Димче Мешковски
Роден 31 октомври 1945
Скопје, ДФ Македонија, ДФЈ
Починал 20 март 2023(2023-03-20) (возр. 77)
Лос Анџелес, Калифорнија, Соединети Држави
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогата во:
Хихирику
Викенд на мртовци
Македонски народни приказни
Солунски патрдии
Балкан бенд
Среќна нова '49
Големи и мали
Трето полувреме
Учителот
Трст виа Скопје
Занимање глумец
Деца Наташа Мешковска

Животопис

уреди

Мешковски е роден е на 31 октомври 1945 година во Скопје.[4] Тој е татко на познатата македонска пливачка, Наташа Мешковска.

Творештво

уреди

Матична сцена на Мешковски била Драмски театар - Скопје. Остварил улоги во многу театарски претстави („Диво месо“, „Солунски патрдии“, „Хамлет од Долно Гаштани“), телевизиски серии („Македонски народни приказни“), радио-драми и хумористични серии („Хихирику“) и играни филмови („Викенд на мртовци“). Својот глас го позајмувал и при натсинхронизацијата на цртани филмови (Гаргамел во „Штрумпфови“), а познат е и по улогата на Дедо Мраз во новогодишните претстави за деца. Добитник е на повеќе награди, меѓу кои и наградата „Војдан Чернодрински“ за животно дело.[5][6]

Филмографија

уреди
Филмографија на глумецот Димче Мешковски
Год. Назив Улога
1960-ти
1967 Да видам, да видам што да бидам ТВ-серија
1969 Републиката во пламен ТВ-филм
1970-ти
1971 Македонски дел од пеколот ТВ-филм
1973 ТВ ребус ТВ мини серија Ване
1973 Смилевскиот конгрес ТВ филм Никола Петров Русински
1973 Новогодишен карусел ТВ-филм
1975 1976 Патот кон иднината ТВ серија /
1977 Итар Пејо ТВ серија /
1977 Големата соба ТВ филм Венко
1977 Дождовито сонце ТВ филм /
1978 Сеќерна приказна ТВ-филм
1979 Наши години ТВ серија Јане
1979 Хихирику Радио-емисија
1979 Жена од малтер ТВ филм /
1980-ти
1980 Учителот ТВ филм /
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1981 Булки крај шините ТВ серија /
1982 Црвено, жолто, зелено ТВ серија /
1982 Илинден ТВ серија /
1982 Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1983 Виновник Краток филм /
1984 Камчевци ТВ-серија
1984 Хихирику - 5 години ТВ филм /
1984 Диво месо ТВ филм Сивиќ
1985 На наш начин ТВ серија /
1985 Од зад грб ТВ-филм
1986 Солунски патрдии ТВ серија Секула
1986-1990 Македонски народни приказни ТВ-серија /
1987 Училиште за кловнови ТВ серија Мешко
1987 Театарче лево ќоше ТВ-филм /
1988 Чук Чук Стојанче ТВ-серија
1988 Викенд на мртовци ТВ-серија Тасе Стопарески
1989-1992 Еурека ТВ-серија
1989-1992 Тврдокорни ТВ-серија
1990-ти
1990 Алф од Ново Лисиче ТВ-серија Спиро
1990 Викенд на мртовци ТВ-филм Тасе
1990-1991 Трст виа Скопје ТВ серија Инспекторот
1990-1994 Македонски народни приказни ТВ-серија
1991 Македонија може ТВ-серија /
1991 Болва в' уво ТВ-филм Февијан
1991 Во кафулето кај Гане ТВ-филм Грубер
1991 Женски оркестар ТВ-филм Маца
1992 Чернодрински се враќа дома ТВ-филм Рампо Прцески
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ серија Анфа
1993 Црно бело во боја ТВ-филм /
1994 Прекалени ТВ-серија
1995 Во светот на бајките ТВ серија /
1995-2000 Македонски народни приказни ТВ-серија /
1996-2000 Во светот на бајките ТВ-серија Фурнаџијата
1997 Калигула ТВ филм /
1997 Вујко Вања ТВ-филм Серебрјаков
1999 Време, живот ТВ-филм
1999 Хихирику ТВ филм /
2000-ти
2000 Големи и мали ТВ серија Судијата
2000 Глас Кратки филм /
2000 2001 Погрешно време ТВ серија Мешко / Полицаец
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија Советникот
2000-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија /
2001 Агенција осамени срца ТВ серија /
2003 Лото, лото ТВ-серија
2004 Хихирику ТВ филм /
2007-2010 Народни Приказни ТВ-серија
2008 Кукен совет ТВ-филм
2009 Седумка, љубов или смрт ТВ-филм Матичарот
2009 Балкан бенд ТВ серија Маца
2010-ти
2010-2013 Македонски народни приказни ТВ серија /
2011-2012 Македонски стари приказни ТВ серија /
2012 Трето полувреме ТВ-филм Хоусе Оwнер
2014 До балчак ТВ-филм
2020-ти
2021-2023 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Награди

уреди

Наводи

уреди
  1. „ПОЧИНА АКТЕРОТ ДИМЧЕ МЕШКОВСКИ“. СДК. 21.3.2023. Посетено на 28 март 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „Почина Димче Мешковски — легенда на македонското глумиште“. Посетено на 13 јануари 2024. Text " date 21.3.2023 " ignored (help)
  3. „Почина актерот Димче Мешковски“. 21.3.2023. Посетено на 13 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. IMDb
  5. „www.mtf.com.mk“. Архивирано од изворникот на 2008-06-07. Посетено на 2012-02-06.
  6. „СКОПЈЕ МЕ ЛЕЧИ ОД СИТЕ БОЛЕСТИ:ЕМОТИВНО ИНТЕРВЈУ СО ДИМЧЕ МЕШКОВСКИ“. 5.7.2018. Посетено на 13 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски

уреди