Соња Каранџуловска

Соња Каранџуловскамакедонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Соња Каранџуловска
Роден 1951
Скопје
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Преспав
Трета доба
Денес утре
Занимање глумец

ФилмографијаУреди

Каранџуловска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1973 Новогодишен карусел ТВ-филм
1979 Томе од бензинската пумпа ТВ-филм
1980 Време, води ТВ-филм Параскева
1985 На наш начин ТВ-серија
1985 Легенди и преданија ТВ-серија
1987 Хај-фај ТВ-филм
1987 Пикасо ТВ-филм
1988 Марија лета со авион ТВ-филм
1994-1997 Македонски народни приказни ТВ-серија
1998 Денес утре ТВ-филм Службеничка
2000 Погрешно време ТВ-серија Госпоѓа со куче
2005 Обични луѓе ТВ-серија Параскева
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Снеже
2014 Приказни од животот ТВ-серија Вера
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија Селанка
2016 Преспав ТВ-серија Прва гостинка
2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Келнерка
2021-2022 Преспав ТВ-серија Свештеничката

НаводиУреди

  1. „Sonja Karandzulovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.