Љубица Гојковиќ (р. 1945 година во Куманово) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Љубица Гојковиќ
Роден 1945
Куманово
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Другарувања
Бог да ги убие шпионите
Занимање глумица

Филмографија Уреди

Гојковиќ ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1981 Првите цутови ТВ-серија
1983 Премиера ТВ-филм
1984 Другарувања ТВ-серија
1984 Камцевци ТВ-серија Буба
1984 Белото циганче ТВ-серија
1989 Еурека ТВ-серија Амалија Фројд
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Домаќинката
1995 Во светот на бајките ТВ-серија Мајката
1997 Светло бои ТВ-филм
2000 Македонски народни приказни ТВ-серија Мајката на трговецот
2000 Погрешно време ТВ-серија Румена
2001 Во светот на бајките ТВ-серија Сезона 2 Старицата
2009 Народни Приказни ТВ-серија
2016 Борба за смрт ТВ-филм Ленка

Наводи Уреди

  1. „Ljubica Gojkovic“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.