Александар Шехтански

Александар Шехтански (Скопје, 23 мај 1948) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Александар Шехтански
Роден 23 мај 1948(1948-05-23)(76 г.)
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогата во:
Македонски народни приказни
Оловна бригада
Среќна Нова ’49
Тетовирање
Време, води
Тврдокорни
Чорбаџи Теодос
Ручек
Црвениот коњ
Еко Скоп
Занимање глумец
Деца Катерина Шехтанска (ќерка)
Ванчо Шехтански (син)

Роден е во 1948 година. Тој станал член на Драмата при Македонскиот народен театар во 1978 година, и работи сè до неговото пензионирање во 2013 година. Покрај неговиот матичет театар МНТ, Драмски театар - Скопје и Театарот „Скрб и утеха“, тој соработувал и со други театарски куќи во Македонија.

Филмографија

уреди

Шехтански има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1977 Пресуда ТВ-филм
1979 Глава ТВ-филм /
1980 Време, води ТВ-филм /
1980 Учителот ТВ-филм /
1980 Оловна бригада ТВ-филм /
1981 Црвениот коњ ТВ-филм Човек во кафаната
1981 Булки крај шините ТВ-серија /
1981 Милион маченици ТВ-филм /
1982 Илинден ТВ-серија Тодор
1982 Едно лето ТВ-серија /
1984 Другарувања ТВ-серија Таткото на Жаре
1985 Јазол ТВ-филм
1986-1988 Македонски народни приказни ТВ-серија
1986 Среќна Нова ’49 ТВ-филм Стражарот
1987 Македонски балади ТВ-серија /
1987 За трошка среќа ТВ-филм Втор милиционер
1987 Чорбаџи Теодос ТВ-филм Коле
1987 Пикасо ТВ-филм
1989-1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1989-1992 Тврдокорни ТВ-серија
1990 ДО РЕ МИ ТВ-серија Помошник режисер
1991 Тетовирање ТВ-филм /
1992 Последната Македонска елегија ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Адам Валевски
1994-1995 Бумбари ТВ-серија Стојан
1994-2000 Македонски народни приказни ТВ-серија
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1996 Убиство или самоубиство ТВ-филм Даме Груев
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм Селанец 1
1999 Во светот на бајките ТВ-серија /
2000 Глас ТВ-филм /
2000 Погрешно време ТВ-серија
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2000-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија Шефот
2001 Во светот на бајките ТВ-серија, 2. сезона /
2002 Наше маало ТВ-серија Јово
2003 Нежната прашина на заборавот ТВ-серија Стојан
2006 Мост ТВ-филм Поп
2007 Досие-К ТВ-филм Овчарот
2007-2010 Народни Приказни ТВ-серија Трзо, Павле меанџи
2008 Куќен совет ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Петар
2013 Старо купувам ТВ-филм Господинот
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија Шех Исмаил, грнчарот Христо, онбашијата
2012-2016 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм
2016 Преспав ТВ-серија Прв гостин
2017 Среќа во вреќа ТВ-серија Страхил
2020 Еко Скоп ТВ-филм
2022 Ручек ТВ-филм Гостин 3
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија
2023-2024 Македонски народни приказни ТВ-серија

Награди и признанија

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. „Aleksandar Sehtanski“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.