Васил Шишков (30 јануари 1970 во Скопје - 21 декември 2014[1][2]) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, син на Ристо Шишков.

Васил Шишков
Роден 30 јануари 1970
Скопје
Починал 21 декември 2014
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Бог да ги убие шпионите
Тврдокорни
Македонски народни приказни
Џипси меџик
Во светот на бајките
Занимање глумец
Татко Ристо Шишков

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1988 Викенд на мртовци ТВ-серија
1991 Македонија може ТВ-серија Полицаецот
1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1993 Еурека ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Војин Треновски
1993 Тврдокорни ТВ-серија Милан Арсов
1994-1995 Бумбари ТВ-серија Бумбар
1995 Македонски народни приказни ТВ-серија
1995 Адска машина ТВ-филм Силвестер
1995 Во светот на бајките ТВ-серија /
1997 Џипси меџик ТВ-филм Војник од УН
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2003 Седум приказни, за љубовта и свршувањето ТВ-серија
2005 Обични луѓе ТВ-серија Васко
2006 Стрмоглави ТВ-филм Цветко
2006 Мост ТВ-филм Дамјан
2007 Сенки ТВ-филм Свештеникот
2007 Патување со рабробус ТВ-филм Крали Марко
2007 Десет ТВ-филм Попот
2010 Духот на татко ми ТВ-филм Синот
2010-2011 Македонски народни приказни ТВ-серија
2012 Максим ТВ-филм Дејан
2014 До балчак ТВ-филм
2014 Македонски Народни Приказни ТВ-серија

Смрт и реакции уреди

Ти си причината заради која ми течат солзи веќе 10 минути... толку е времето за кое знам дека си на подобро место. Ти ми беше прва детска симпатија, ми беше генијален и единствен во она што го правеше. Уметнички. Достојно. Самостојно и своеглаво. Зошто? Ни требаше уште меѓу нас, ни требаше да те гледаме, да не импресионираш... Да не тераш уште повеќе да го сакаме театарот. Па се видовме пред само неколку дена. Беше насмеан таков и ќе останеш засекогаш во моето сеќавање. Почивај во мир голем, генијален, достоен човеку![2]

- Нина Јанева.

Васил Шишков почивај во мир генерацијо, колега ...последната улога му беше Ристо Шишков во Вечната куќа ...апсурдот да биде поголем ..и беше бескрајно среќен на секоја изведба ...тажно, многу тажно ...се надевам Шиле дека конечно ќе го најдеш својот мир и ќе испиеш една чашка со стариот...[2]

- Весна Петрушевска.

Наводи уреди

  1. „НА 44 ГОДИНИ: Почина глумецот Васил Шишков“. Архивирано од изворникот на 2014-12-25. Посетено на 2014-12-21.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Почина Васил Шишков“. Архивирано од изворникот на 2014-12-24. Посетено на 2014-12-21.

Надворешни врски уреди