Сашо Ристовскимакедонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Во 2002 година се вработува во "Народен театар Охрид". Од 2012 година работи во "Театар Комедија" каде неколку години беше и директор на театарот.

Сашо Ристовски
Роден 1980
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Инсајдер
Занимање глумец

Филмографија уреди

Ристовски ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
2006-2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2007-2010 Народни Приказни ТВ-серија
2009 Се ќе биде добро ТВ-филм Доктор
2011 Народни приказни ТВ-серија
2013 Шемсие ТВ-серија Шемсие
2013-2014 Тврдокотни ТВ-серија Рајко
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2017 Инсајдер ТВ-серија Полицаец
2019 Преспав ТВ-серија Полицаец
2024 Аманет ТВ-филм Таткото

Наводи уреди

  1. „Saso Ristovski“. IMDb. Посетено на 29 јануари 2023.

Надворешни врски уреди