Александар Велјановски

македонски глумец

Александар Велјановски (р. 11 јуни 1990 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Александар Велјановски
Роден 11 јуни 1990(1990-06-11)(33 г.)
Скопје СР Македонија СФРЈ
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Ругање со Христос
Занимање глумец

Во 2012 година се вработува во Народен театар "Јордан Хаџи Константинов во Велес, каде работи до 2018 година кога преминува во Театар Комедија во Скопје.

Филмографија уреди

Велјановски ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
2013 Старо купуем ТВ-филм
2014 Љубовница ТВ-филм Ненад
2014 Тврдокорни ТВ-серија
2014 Кум ТВ-серија Лука
2014 Враќање ТВ-филм
2015-2016 Македонски народни приказни ТВ-серија
2017 Не Површни ТВ-серија
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Петрос Панамас
2019-2020 5+ фамилија ТВ-серија Гоце
2022 Кино Љубов ТВ-филм

Наводи уреди

  1. „Aleksandar Veljanovski“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.