Владо Денчов

Владо Денчов (14 септември 1955, Крива Паланка) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Владо Денчов
Роден 14 септември 1955 (1955-09-14) (67 г.)
Крива Паланка, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Вистинска љубов
Среќна Нова 1903
Занимање глумец

ФилмографијаУреди

Денчов ги остварил следните филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1989-1993 Еурека ТВ-серија Прв Агент
1990 Северна грешка ТВ-филм
1990-1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1991 Елелига пепелига ТВ-серија
1992 Тврдокорни ТВ-серија
1994 Пред дождот ТВ-филм
1994-1995 Бумбари ТВ-серија
2000 Погрешно време ТВ-серија
2004 Големата вода ТВ-филм
2006 Мост ТВ-филм Ѕидар
2008 Куќен совет ТВ-серија
2013 Тврдокорни ТВ-серија
2014 Среќна Нова 1903 ТВ-филм Митре
2014 До балчак ТВ-филм
2016 Вистинска љубов ТВ-филм Таткото на Наде
2016-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија Мито
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

НаводиУреди

  1. „Vlado Dencov“. IMDb. Посетено на 04 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врскиУреди