Марија Спиркоска Илијеска

Марија Спиркоска Илијескамакедонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Таа е ќерка на познатиот македонски глумец Благоја Спиркоски-Џумерко.

Марија Спиркоска Илијеска
Роден 1983 (воз. 40–41 г.)
Прилеп, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонка
Народност Македонка
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Пусто турско
Три во едно
Занимање глумица
Татко Благоја Спиркоски-Џумерко

Филмографија

уреди
Година Филм Улога
2005 Обични луѓе ТВ-серија Благица
2006 Девет степени ТВ-филм Маја
2006 Тајната книга ТВ-филм Гласот
2006 Пусто турско ТВ-филм Учителката
2010 Мајки ТВ-филм
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм
2014-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Три во едно ТВ-филм
2022-2023 Балканска приспивна песна ТВ-серија Селанка
2023-2024 Македонски народни приказни ТВ-серија

Награди

уреди

Наводи

уреди
  1. „Награди на МТФ „Војдан Чернодрински" - 2009“. Архивирано од изворникот на 2014-10-06. Посетено на 12 март 2022.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди