Митко Апостоловски

Митко Апостоловски (Битола, 7 март 1955 - Битола, 5 август 2022) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Митко Апостоловски
Роден 7 март 1955
Битола, НР Македонија, ФНРЈ
Починал 5 август 2022(2022-08-05) (возр. 67)
Битола, Македонија
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Година на мајмунот
Бог да ги убие шпионите
Последниот Македонец
Во светот на бајките
Трето полувреме
Големата вода
Занимање глумец

Филмографија

уреди

Апостоловски има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1977 Морава 76 ТВ-серија
1979 Наши години ТВ-серија
1982 Илинден ТВ-серија Ванчо
1984 Белото циганче ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Суљо
1994 Проколнати ТВ-серија Илија
1995 Заборавени ТВ-филм Офицер
1998 Денес утре ТВ-филм
1999-2001 Во светот на бајките ТВ-серија
2000 Што сонува кучето ТВ-филм
2004 Големата вода ТВ-филм Аритон
2005 Остани исправен ТВ-филм
2005 Обични луѓе ТВ-серија Менде
2006 Стрмоглави ТВ-филм Газда на казино
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм Бербер
2007-2008 Македонски народни приказни ТВ-серија
2008-2011 Народни Приказни ТВ-серија
2010-2011 Од денес за утре ТВ-серија Сајо
2012 Трето полувреме ТВ-филм Димитрија
2013 Умри машки ТВ-филм Попот
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм Ристо
2015 Медена ноќ ТВ-филм Базо
2015 Последниот Македонец ТВ-филм Дедото
2015 Лазар ТВ-филм Приест
2016 Обожение ТВ-филм Попот
2016 Дома ТВ-филм Љупчо
2016 Игра по прагот ТВ-филм Јустин
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Љупчо Лели
2018 Сведокот ТВ-филм
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Приест
2022 Си беше еднаш еден звук (ВИРТУОСО) ТВ-филм Господинот
2023 Црвениот поет ТВ-серија Судијата

Награди

уреди

Добитник е на повеќе награди и признанија меѓу кои:

Наводи

уреди
  1. „Mitko Apostolovski“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.