Јоана Поповска (Битола, 18 јуни 1943) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Јоана Поповска
Родена 18 јуни 1943(1943-06-18)(80 г.)
Битола, Македонија Македонија
Националност Македонка
Позната по улогата во:
Сенки
Тајната книга
Стрес или погрешна нота
Македонски народни приказни
Планината на гневот
Ругање со Христос
Занимање глумица

Биографија уреди

Поповска во својата богата глумечка кариера има настапувано во повеќе од 300 улоги во светски, европски и македонски драми. Добитник е на повеќе награди и признанија.[1]

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1968 Планината на гневот ТВ-филм
1969 Републиката во пламен ТВ-филм
1973 Недела ТВ-филм Ната
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1977 Малиот одред ТВ-серија
1979 Наши години ТВ-серија Евда
1980 Двојка ТВ-филм
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1981 Булки крај шините ТВ-серија Ангелина
1982 Едно лето ТВ-серија
1982 Илинден
1982 Јагне на ражен ТВ-филм Милка
1984 Нели ти реков ТВ-филм
1987 Хај-фај ТВ-филм
1989-1992 Еурека ТВ-серија Мајка Ана
1989 Тврдокорни ТВ-серија
1990-1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1991 Стрес или погрешна нота ТВ-филм
1991 Опстанок ТВ-серија
1994 Прекалени ТВ-филм Мајка Марија
1994 Пред дождот ТВ-филм
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1995-1997 Македонски народни приказни ТВ-серија
1997 Welcome to Sarajevo ТВ-серија
2001 Прашина ТВ-филм
2006 Тајната книга ТВ-филж Хотелиерката
2006-2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2007 Сенки ТВ-филм Славка
2007 Вода ТВ-филм
2010-2011 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Sarah, the Myth ТВ-филм
2017 Коливо ТВ-филм Перса
2018 Сведокот ТВ-филм
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Султана
2019 Врба ТВ-филм
2021 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Награди уреди

Наводи уреди

  1. „Јоана Поповска во Љубов моја (монодрама)“ (PDF). НАШЕ СОНЦЕ. октомври 2009. Посетено на 23 март 2010.[мртва врска]
  2. Андоновска, Ленче; Ѓоргиевски, Науме, Николов, Благој, Огненовски, Трајко, Пешевска, Гордана, Стефановска, Анета, Талеска, Светлана (2007). ноември 25 септември 35-37&catid=68:2009 октомври 25 јули 54-14&Itemid=94 Значајни личности за Битола Проверете ја вредноста |url= (help). Битола: НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола. стр. 181–182. ISBN 978-9989-2783-0-3.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски уреди