Катерина Коцевска

македонска актерка

Катерина Коцевска (родена на 11 април 1959 во Скопје) — македонска театарскa, филмскa и телевизискa глумица. Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, во 1982 година во класата на проф. Вукан Диневски. Од 1983 година е член на ансамблот на Драмски театар - Скопје. Од тогаш остварува бројни главни и споредни улоги во претстави на Драмскиот театар, но и во другите театарски институции во Македонија. Од 2019 до 2023 година е директор на Драмски театар - Скопје. Како глумец игра и во филмски, ТВ и радио проекти.

Катерина Коцевска
Родена 11 април 1959(1959-04-11)(65 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Позната по улогите во:
Викенд на мртовци
Хихирику
Салон Хармони
Пред дождот
Самоуништување
Турни ме да Кинисам
Од зад грб
Македонски народни приказни
Занимање глумица

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1982 Илинден ТВ-серија
1983 Записник ТВ-филм
1984 Исчекување ТВ-филм
1984 Хихирику - 5 години ТВ-филм
1985 Од зад грб ТВ-филм
1985 Тетовирани души ТВ-филм
1985 На наш начин ТВ-серија
1987 Ѕвездите од 42-та ТВ-филм Марија
1987 Хај-фај ТВ-серија
1987 Театарче лево ќоше ТВ-филм
1987-1989 Трст виа Скопје ТВ-серија
1988 Викенд на мртовци ТВ-серија Медицинска сестра
1988 Чук Чук Стојанче ТВ-серија
1989-1990 Македонски народни приказни ТВ-серија
1990 Северна грешка ТВ-филм Гена
1990 Алф од Ново Лисиче ТВ-серија Мица
1990-1991 Еурека ТВ-серија Секретарката
1991 Македонија може ТВ-филм Зора
1991 Во кафулето кај Гане ТВ-серија Сигма
1991 Стрес или погрешна нота ТВ-серија
1992 Чернодрински се враќа дома ТВ-филм
1992 Хераклеа по втор пат ТВ-филм
1994 Пред дождот ТВ-филм Кате
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1996 Македонски народни приказни ТВ-серија
1996 Самоуништување ТВ-филм Стојна
1998 Салон Хармони ТВ-серија Сваќата
1999 Хихирику Радио-емисија
2000 Вета ТВ-филм
2000 Погрешно време ТВ-серија
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија Кралицата
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија Цутика
2002 Наше маало ТВ-серија Мајка на Ице
2004 Хихирику Радио-емисија
2005 Обични луѓе ТВ-серија
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Благородна
2015 Три дена во септември ТВ-филм
2018 Сонуваат за крв и душа ТВ-филм Судија
2019 Дедо и внук ТВ-филм Катерина
2019 Скопје 2020 ТВ-филм Доктор
2022 Снежана на крајот умира ТВ-филм Славка
2023 Денот на жената ТВ-филм Надежда

Театарски претстави уреди

 • Еригон, од Јордан Плевнеш, р. Љубиша Георгиевски, 1982
 • Хај фај од Горан Стефановски, р. Љ. Георгиевски
 • Карамазови од Душан ЈовановиЌ, р. Паоло Маѓели
 • Р..
 • Салома
 • Тетовирани души
 • Mалата сирена
 • Закопаното дете
 • Смртта на Дантон
 • Стапица
 • Собирен центар
 • Медеја
 • Ало будење
 • Чија си
 • Не сега драга
 • Питачка опера
 • Нашиот непрежален од 2007 година, освен како глумец се појавува и како автор на текстот, под псевдоним.
 • Солунски патрдии
 • Хамлет
 • Како да ја убиеш сопругата и зошто

Награди уреди

 • Награда на ССММ за улогата на Мира
 • Награда Војдан Чернодрински за најдобра глумица
 • Награда за најдобро глумечко остварување Војдан Чернодрински 1984
 • Награда на фестивалот на Југословенскиот театар Сараево, за најдобра млада глумица во Југославија 1985
 • Награда за извонредна глумечка двојка "Брачна двојка" Сеукраински фестивал "Тернопилски вечери" - Тернопил Украина 2003
 • Награда од публиката за најдобро глумечко остварување за улогата На Илиен во претставата "Брачна игра" 2005

ТВ и Радио улоги уреди

 • Записник, тв драма, а потоа серија
 • Хераклеја по вторпат, ТВ филм
 • Исчекување, ТВ филм
 • Ѕвездите на 42, ТВ филм
 • Дивеч за одстрел, ТВ филм
 • Обични луѓе, ТВ серија
 • Хихирику, Радио серија
 • Во светот на бајките, ТВ серија
 • Македонски народни приказни, ТВ серија
 • Трст виа Скопје, ТВ серија

Филмски улоги уреди

 • П, Филм
 • Пред дождот, Филм, режија Милчо Манчевски
 • Викенд на мртовци, Филм режија Коле Ангеловски
 • Вријеме ратника, режија Дејан Шорак
 • Самоуништување, режија на Ербил Алтанај
 • Вета, режија Теона Митевска

Надворешни врски уреди