Томе Витанов

македонски театарски филмски и телевизиски глумец

Томе Витанов (р. 29 август 1951 година во Скопје) — македонски театарски филмски и телевизиски глумец.

Томе Витанов
Роден 29 август 1951(1951-08-29)(72 г.)
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Погрешно време
Тврдокорни
Чорбаџи Теодос
Жена од малтер
Во светот на бајките
Занимање глумец

Дипломира на Факултет за драмски уметности во Скопје, во 1974 година, во класата на проф. Димитрие Османли. Во Македонски народен театар се вработува во 1974 година, и останува до неговото пензионирање во 2018 година, каде има оддиграно повеќе од 50 претстави.

Филмографија

уреди

Витанов ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1975 Прва вечер ТВ-филм Сандре
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1977 Дождоливото сонце ТВ-филм
1977 Итар Пејо ТВ-серија
1979 Жена од малтер ТВ-филм Доне
1981 Милион маченици ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија
1984 Белото циганче ТВ-серија
1986 Климент Охридски ТВ-филм
1987 Народни трибини ТВ-филм
1987 Трст виа Скопје ТВ-серија
1987 Чорбаџи Теодос ТВ-филм Томче
1990 ДО РЕ МИ ТВ-серија Продуцент
1991-1992 Еурека ТВ-серија
1994 Прекалени ТВ-серија Кјуско
1995-1999 Во светот на бајките ТВ-серија
2000 Големи и мали ТВ-серија Пандо
2000-2001 Погрешно време ТВ-серија Драги
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија Царот
2001 Во светот на бајките ТВ-серија Учителот
2002 Вампирџија ТВ-филм Ефрем
2010 Царската е последна ТВ-филм
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2013-2015 Тврдокорни ТВ-серија Кодош Клјамче
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија Царот
2016 Болка на Душата ТВ-серија Царински полицаец
2018 Преспав ТВ-серија Ранетиот
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Наводи

уреди
  1. „Tome Vitanov“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.