Билјана Јовановска

Билјана Јовановска (р. 15 април 1986 во Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Студирала на "Универзитет Св. Кирил и Медодиј" во Скопје на отсекот за Актерска игра во 2012 година, во класата на проф. Елјеса Касо. Таа во 2009 година се појавила во турската серија Збогум Румелија. Од 2014 година работи во Македонски народен театар - Скопје.

Билјана Јовановска
Роден 15 април 1986
Скопје
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Збогум Румелија
Македонски народни приказни
До балчак
Занимање глумица

Филмографија Уреди

Јовановска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
2009. Збогум Румелија ТВ-серија Марика
2012. Минатото лето на Балканот ТВ-серија Фиданка
2013. Балканот не е мртов ТВ-филм Жена од харемот 3
2014. До балчак ТВ-филм Јана
2014-2015. Македонски народни приказни ТВ-серија Самовилата
2016. Потрага по загубеното богатство ТВ-филм Ружа
2017. Вистински приказни ТВ-серија Ружа
2020. Потрага по загубеното богатство 2 ТВ-филм Ружа
2022-2023. Тие се послушни ТВ-серија Софија
2022-2023. Балканска приспивна песна ТВ-серија
2023. Кома ТВ-филм

Наводи Уреди

  1. „Biljana Jovanovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.