Горан Стојановски (глумец)

македонски глумец

Горан Стојановски (Охрид, 2 септември 1969) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Горан Стојановски
Роден 2 септември 1969(1969-09-02)(54 г.)
Охрид, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Преспав
Џган
Дедо и внук
Занимање глумец

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1993 Светло сиво ТВ-филм Соседот
1994 К-15 ТВ-серија Ѓурупки мејкерс
2001 Ноќ спроти Свети Василиј ТВ-филм Легачот
2006 Ѓоре шнајдерот ТВ-серија
2007-2010 Народни Приказни ТВ-серија
2008-2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2010 Штаб ТВ-серија Началникот
2013 Тврдокорни ТВ-серија Јаким Таткото
2013 Само за губитниците ТВ-филм Капетан
2016 Џган ТВ-филм Менаџерот
2016-2024 Преспав ТВ-серија Инспектор Томе
2017 Инцелител ТВ-филм Јордан
2017 48 ТВ-филм Пресидент
2017 Фамилија Марковски ТВ-серија др. Бранко
2017 Инсајдер ТВ-серија Мики
2019 Дедо и внук ТВ-филм Митко
2022 Куќен притвор ТВ-серија Томе
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Тодор

Надворешни врски уреди