Диме Коцевски

Диме Коцевски (р. 31 декември 1976 во Кавадарци) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и режисер.

Диме Коцевски
Роден 31 декември 1976(1976-12-31)(47 г.)
Кавадарци, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во: Македонски народни приказни
Комшиски приказни
Занимање глумец, режисер

Филмографија уреди

Коцевски ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1999 Каца ТВ-филм Келнер
2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011-2012 Македонски стари приказни ТВ-серија
2013 Тиквешко востание ТВ-серија
2014 Женски итроштини ТВ-филм
2015-2017 Кавадаречки народни приказни ТВ-серија
2016-2017 Комшиски приказни ТВ-серија
2017-2019 Лакардиите на Паја ТВ-серија Нацо
2018 Црни и криви ТВ-филм
2020-2024 Кавадаречки народни приказни ТВ-серија
2021-2023 Лакардиите на Паја ТВ-серија
2022 Ручек ТВ-филм
2023 Фениксот од Кавадарци ТВ-филм

Театарски претстави уреди

Награди уреди

  • Награда за најдобар актер за улогата на ликот Атанас во претставата „Пасивно пушење“ на 11. фестивал „Репасаж“ во Уб, Србија (2018).[2]
  • Награда на фестивалот „ДАФ“ во Кочани, за најдобра режија за претставата „Не се клади на Енглези“ (2021)

Наводи уреди

  1. „Dime Kocevski“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.
  2. „Признание за најдобар актер на фестивал во Србија за кавадарчанецот Диме Коцевски“. 20.11.2018. Посетено на 29 јули 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)