Катерина Чакмакоска

Катерина Чакмакоскамакедонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Катерина Чакмакоска
Роден 1986
Прилеп
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Авантурите на Итар Пејо
Три во едно
Занимање глумец
Татко Марјан Чакмакоски

Филмографија уреди

Чакмакоска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
2010 Антица ТВ-филм Кате
2013-2014 Авантурите на Итар Пејо ТВ-серија Попадиката
2014 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Три во едно ТВ-филм
2016 Обожение ТВ-филм Вера
2016 Македонски народни приказни ТВ-серија Девојка 2
2023-2024 Македонски стари приказни ТВ-серија Рајна

Наводи уреди

  1. „Katerina Chakmakoska Klincheska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.