Џемаил Максут (турски: Cemail Maksut; Скопје, 8 мај 1933 - Скопје, 28 декември 2001) — македонски театарски и филмски глумец од турска народност.[1]

Џемаил Максут
Роден 8 мај 1933
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Починал 28 декември 2001(2001-12-28) (возр. 68)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонски Турчин
Познат по улогата во:
До победата и по неа
Македонски народни приказни
Тврдокорни
Прашина
Трст виа Скопје
Солунски патрдии
Пред дождот
Јуначко колено
Занимање глумец
Сопружник Сузан Максут
Роднини Теоман Максут (внук)
Деца Ердоан Максут

Животопис уреди

Максут е роден во Скопје на 8 мај 1933 година. Дипломирал на Филозофскиот факултет во Скопје, на групата за англиски јазик во 1964 година. Бил член на Турската драма во Театарот на народностите во Скопје од 1953 до 1991 година, кога и се пензионирал. Има забележителни постигнувања и на филмското платно, како и на сцените на други театри. Починал во Скопје на 28 декември 2001 година.

Во јавноста, Максут е најзапаметен како Црна Арапина, соперникот на јунакот Крали Марко.

Филмографија уреди

Филмографија на глумецот Џемаил Максут
Год. Назив Улога
1960.-те ▲
1962. Пресметка ТВ-филм /
1966. До победата и по неа ТВ-филм /
1970.-те ▲
1970. Александра ТВ-филм /
1975. Волшебното самарче ТВ-серија /
1975. Јад ТВ-филм /
1976. Најдолгиот пат ТВ-филм Јоргос
1977. Најдолгиот пат ТВ-серија Јоргос
1977. Итар Пејо ТВ-серија /
1977. Дождовито сонце ТВ-филм /
1979. Курирот на Гоце ТВ-серија /
1980.-те ▲
1980. Учителот ТВ-филм /
1981. Црвениот коњ ТВ-филм /
1981. Булки крај шините ТВ-серија /
1981. Бановиќ Страхиња ТВ-филм /
1982. Вариола вера ТВ-филм Халил Реџепи
1982. Илинден ТВ-серија Чауш Ефенди
1983. Задах тела ТВ-филм /
1983. Премиера ТВ-филм /
1983. Црвениот коњ ТВ-серија /
1984. Јуначко колено ТВ-серија Али Саит Ефенди
1984. -{Mеmеd My Hawk}- Јусуф
1984. Белото циганче ТВ-серија Демир / Мечкарот
1985. Од зад грб ТВ-филм Џем Хас
1985. Јазол ТВ-филм /
1985-1986. Македонски народни приказни ТВ-серија
1985-1986. Крале Марко јунак стана ТВ-серија Црна Арапина
1986. Солунски патрдии ТВ-серија Дервишот
1986. Климент Охридски ТВ-филм Писарот кај цар Симеон
1987. За трошка среќа ТВ-филм /
1987. Македонски балади ТВ-серија /
1987. Хај-фај ТВ-филм /
1988. Lulеpјеshkat е dashurisë ТВ-филм /
1989. Сабирни центар ТВ-филм Човек во чамецот
1990.-те ▲
1987 1990. Трст виа Скопје ТВ-серија Зеко
1991. Елелига пепелига ТВ-серија /
1988 1992. Тврдокорни ТВ-серија Дервишот
1986 1992. Македонски народни приказни ТВ-серија /
1992. Заминување од Пасквелија ТВ-филм Попот
1993. Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Турчинот со нож
1993. Македонска сага ТВ-филм Веди
1993. Крик на немиот индијанец ТВ-филм /
1994. Пред дождот ТВ-филм Кузман
1995. Ангели на отпад ТВ-филм Клошар
1997. Во светот на бајките ТВ-серија /
1997. Џипси меџик ТВ-филм Суат
1997. Преку езерото ТВ-филм Сељак
2000.-те ▲
2001. Во светот на бајките 2 ТВ-серија /
2001. Прашина ТВ-филм Комиташ
2002. ТТ Синдром ТВ-филм Мерлин

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Џемаил Максут 1933 - 2001 Неуморна желба за игра“. Утрински весник. Посетено на 22 април 2010.[мртва врска]

Надворешни врски уреди