Ирена Илиевска (р. 1 септември 1990, Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Ирена Илиевска
Роден 1 септември 1990
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонка
Народност Македонка
Познат по улогите во: Македонски народни приказни
Вистинска љубов
Занимање глумица

Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје, на отсекот за актерска игра во класата на професорот Владимир Милчин во 2013 година.

Филмографија

уреди

Илиевска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
2012 Душан ТВ-филм
2014-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Бела ноќ ТВ-филм Темјана
2016 Вистинска љубов ТВ-филм Наде
2016 Болка на душата ТВ-серија Секретарка
2018 Преспав ТВ-серија Милена
2018 Заразената област Мара и Жарко ТВ-филм Климентина
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Невестата
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Ана
2024 Утре Наутро ТВ-серија Аида

Наводи

уреди
  1. „Irena Ilievska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски

уреди