Андон Јовановски (р. 8 март 1957 во Прилеп) — македонски, театарски и филмски глумец. Од 1982 година работи во Народен театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, и работи сè до неговото пензионирање во 2023 година.

Андон Јовановски
Роден 8 март 1957(1957-03-08)(67 г.)
Прилеп, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Авантурите на Итар Пејо
Солунски патрдии
Ах, љубов моја
Последниот фалцер.
Занимање глумец

Филмографија уреди

Јовановски има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1985 Трговецот од Солун ТВ-филм
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Тапанџијата
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Стојче
1994 Прекалени ТВ-серија
2001 Прашина ТВ-филм Овчар
2003 Последниот фалцер ТВ-филм Пишувач на плакати
2003 Лото, лото ТВ-серија
2006 Тајната книга ТВ-филм Сопственикот
2007 Збогум Румелија ТВ-серија
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија Првиот сејмен
2013 Старо купуем ТВ-филм
2013-2014 Авантурите на Итар Пејо ТВ-серија Попот
2014 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 Приказни од животот ТВ-серија Кирил
2015 Три во едно ТВ-филм
2016 Џган ТВ-филм Полицаец 2
2017 Ах, љубов моја ТВ-серија Рецепционерот

Театарски претстави уреди

 • Антица
 • Солунски патрдии
 • Многу врева за ништо
 • Три во едно
 • Лажговци
 • Од кол на кол
 • Три варијации на една тема
 • Глембаеви
 • Хамлет

Награди уреди

 • Награда за машка епизодна улога "Димче Трајковски" за улогата на "Бредшнајдер" во претставата "Швејк во Втората светска војна" на театарските игри "Војдан Чернодрински" во Прилеп (2014).

Наводи уреди

 1. „Andon Jovanovski“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.